Zakup busa

Przy współpracy z zaprzyjaźnionymi klubami Rotary wsparliśmy koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Pomoc ta polegała na zakupie busa do przewozu osób niepełnosprawnych, głównie dzieci. W pełnej wersji potrzebowaliśmy na to 50 tys. zł (około 12 tys. euro). Bus posiada do 9 miejsc (w tym dla osób na wózkach inwalidzkich) i spełnia warunki bezpiecznego przewożenia podopiecznych stowarzyszenia na zajęcia rehabilitacyjne.

Stowarzyszenie jest pozarządową organizacją non profit. Od ponad 30 lat organizuje pomoc, rehabilitację, terapię i wsparcie dla osób niepełnosprawnych umysłowo, a także ich rodzin. Gorzowskie koło prowadzi obecnie cztery ośrodki dla rożnych grup wiekowych (od. 3 do 40. roku życia), zapewniając im stałą terapię. W dwóch ośrodkach wsparciem jest objętych 435 osób do 25 lat. W dwóch pozostałych z pomocy korzysta 27 dorosłych, niepełnosprawnych intelektualnie osób w wieku od 21 do 46 lat. Są oni niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Placówki znajdują się w różnych częściach Gorzowa, niekiedy odległe nawet 8 km od centrum. Busy, przewożące podopiecznych, pokonują każdego dnia po kilkaset kilometrów. Pojazdy są bardzo wysłużone. Jeden z nich to 25-letni fiat ducato. Wymaga częstych, kosztownych remontów. Stowarzyszenie wydaje na ten cel pieniądze, które powinny być przeznaczone na podstawową działalność. Remonty często uniemożliwiają dotarcie podopiecznych na zajęcia, gdyż nie nadają się oni do przewożenia komunikację miejską. Bez naszej pomocy osoby te pozostaną wykluczone społecznie.

Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gorzowie http://www.psouu-gorzow.pl/