Walka z POLIO

Rotary International wydała dodatkowe 34.800.000 dolarów w formie dotacji na wsparcie działań polio w 10 krajach, w tym w Afganistanie, Nigerii i Pakistanie, trzech krajach, gdzie choroba nigdy nie został zatrzymany.
Fundusze, których wydanie zostało ogłoszone 20 stycznia 2015 roku, zostaną wykorzystane przez Światową Organizację Zdrowia i UNICEF na działania nadzoru immunizacji polio w 10 krajach, a także do zapewnienia pomocy technicznej w kilku innych krajach w Afryce.

Dotacje obejmują 8.100.000 dolarów w Nigerii wspierając ostateczne zakończenie walki z chorobą. Nigeria oczekuje zmniejszenia prawie o 90 procent przypadków w 2014 roku w porównaniu z rokiem poprzednim oraz braku rejestracji nowych przypadków polio w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

"Nigeria osiągnęła niesamowity wyczyn", mówi dr Tunji Funsho, członek Rotary PolioPlus dla Nigerii. "Jednak teraz musimy być bardziej czujni niż kiedykolwiek, aby nasz postęp nie był kruchy."

Zobowiązanie do zwalczania polio z wszystkich szczeblach rządu nigeryjskiego, okazało się kluczowe w ostatnich postępach w tym kraju. Eksperci wzywają przywódców politycznych do utrzymania tej drogi, ponieważ zbliżają się wybory krajowe.
Globalna Inicjatywa polio wykorzenienie, w którym obrotowy jest partnerem, poczyniła znaczne postępy przeciwko polio w 2014 roku w większości miejsc. Ponad połowa przypadków na świecie w 2013 roku były wynikiem epidemii w krajach wcześniej wolne polio w dużej mierze spowodowane, niestabilności i konfliktów w krajach, w tym Syrii, Iraku i Somalii. Wybuchy wydają się być zatrzymany w zeszłym roku po specjalnych wysiłków szczepień w 11 krajach, które osiągnęły ponad 56 milionów dzieci.
Jedno z najmniej obiecujących miejsce w zwalczaniu polio jest Pakistan, w którym nastapił ponowny wybuch epidemii notując ponad 300 przypadków w 2014 roku. Pakistan stanowił prawie 90 procent zarejestrowanych przypadków na świecie w zeszłym roku.
Pakistan otrzyma od Rotary 1.100.000 dolary w celu wspierania wysiłków zwalczania polio. Ponadto, dotacje obejmują 6.700.000 dolarów dla Afganistanu, 7 milionów dolarów dla Somalii, 3.300.000 dolarów dla Demokratycznej Republice Konga, 2.800.000 dolarów dla Nigru, 2,5 miliona dolarów dla Czadu, 1.600.000 dolary dla Kamerunu, $ 1,1 miliona dla Etiopii, i $ 250.000 dla Kenii. Dodatkowo 321 000 dolarów na zapewnienie pomocy technicznej w Afryce.

Do tej pory, ROTARY przeznaczył ponad 1,3 miliardów dolarów do walki polio. Do 2018 roku, Gates Bill & Melinda przyznaje 2 dolary, do-1 każdego dolara, które Rotary zobowiązuje się przeznaczyć na zwalczanie nawrotu polio (do 35.000.000 dolarów rocznie). W 2014 roku było tylko 350 potwierdzonych przypadków polio na świecie, w porównaniu z około 350.000 w 1988 roku, kiedy inicjatywa rozpoczęła .